נזקי מים: סיבות וסיכונים

נזקי מים הם בעיה שכיחה שיכולה להתרחש ממגוון גורמים, החל בתקלות בצנרת, בעיות ביוב וניקוז וחדירת מי גשמים.

הגורמים העיקריים נזקי מים

תקלות בצנרת: אחד האשמים העיקריים של נזקי מים הוא תקלות בצנרת, לרבות נזילות בצנרת מים חמים וקרים. מניסיון העבר, נזילות אלו יכולות להיות איטיות ומוסתרות או פתאומיות וחזקות, המים יכולים לגרום נזק הדרגתי לקירות, תקרות ורצפות או לנזקים מיידים וחמורים.

בעיות ביוב וניקוז: בעיה פחות שכיחה אך קשה לאיתור היא שמקורה בביוב ובניקוז שעלולות להוביל להוביל לדליפות, עובש ואפילו להצפות ובמקרים מסוימים אף גורמים לפגיעה בריאותית .

הסיכונים העיקריים של נזקי מים

נזק מבני: מים יכולים להיספג בחומרי בניין כמו עץ, מה שמוביל לריקבון ולהחלשת רכיבים מבניים. היא עלולה לפגוע ביציבות המבנה במקרים קיצוניים, ולחייב תיקונים יקרים.
עובש: נזקי מים יוצרים תנאים אידיאליים לצמיחת עובש. עובש פוגע בנכס עוד יותר ומהווה סיכונים בריאותיים לדיירים.
רהיטים וחפצים: רהיטי עץ וחומרים נקבוביים אחרים פגיעים במיוחד לנזקי מים. ככל שהחשיפה ארוכה יותר, כך הנזק גדול יותר, ולעיתים הופך פריטים לבלתי ניתנים לתיקון.
חפצי ערך ומסמכים: מים יכולים להרוס מסמכים יקרי ערך, תצלומים, יצירות אמנות ופריטים אחרים שאין להם תחליף.
מערכות חשמל: נזקי מים עלולים להוביל לבעיות חשמל, להוות סיכונים להתחשמלות, שריפות ונזקים ללוחות חשמל, מכשירי חשמל ומתגים. לרוב יש צורך בחשמלאי מומחים כדי להבטיח שימוש בטוח בחשמל לאחר נזקי מים.

חשיבותו של שמאי פרטי במקרה של נזקי מים
במקרה של נזקי מים, מעורבות של שמאי מומחה היא קריטית מכמה סיבות:
הערכת הנזק: שמאי פרטי יעריך ביסודיות את הסיבה והיקף הנזק וגורם חשוב בהצלחת השיקום.
מניעת נזק עתידי: מים יכולים להגיע לאזורים בלתי נראים, וייתכן שדליפות נסתרות לא יהיו ברורות בשלב המידי, שמאי מנוסה יכול לזהות אזורים בסיכון לנזק עתידי, להבטיח תיקון מקיף ומניעת בעיות מתמשכות.
תביעות ביטוח: חוות דעת המומחה של השמאי משמשת ראיה חיונית להגשת תביעת ביטוח נגד הגורם האחראי (במקרה של צד שלישי).

נותני השירות של חברת הביטוח התקינו לכם מכונות לנסיון ייבוש החול
טיפול בגלישת גשמים באתר בניה בחיפה
טיפול בנזקי רטיבות מהקומה מעל

כיצד נאתר נזקי מים

סימנים גלויים של נזקי מים

א. כתמים ושינוי צבע: כתמי מים על תקרות, קירות או רצפות, הם מהסימנים הבולטים ביותר לנזקי מים. לעתים קרובות הם מופיעים ככתמים חומים או צהבהבים, שעלולים להתרחב אם הבעיה נמשכת.
ב. קילוף צבע או טפט: כאשר לחות חודרת לקירות, זה יכול לגרום לצבע או טפט לבעבוע, להתקלף או להיסדק. שימו לב היטב לקירות האמבטיה והמטבח, שכן אזורים אלו רגישים יותר ללחות.
ג. ריצוף מעוות או עקום: נזקי מים עלולים לגרום לחומרי ריצוף כמו עץ, למינציה או פרקט להתעוות .
ד. צמיחת עובש וטחב: עובש וטחב משגשגים בסביבות לחות. בדוק את נוכחותם באזורים עם לחות גבוהה יותר, כמו חדרי אמבטיה ומרתפים.
ה. ריחות עובש: ריח עובש או לח מתמשך יכול להעיד על נוכחות של מים, גם אם אינך מזהה רטיבות. בדוק את מקור הריח מיד.


סימנים באזורים פחות גלויים

א. בדוק מתחת לכיורים וארונות: בדוק את האזור שמתחת לכיור לאיתור סימנים של דליפות, עובש או כתמי מים. שימו לב לבסיס הארונות ולריצוף שמסביב.
ב. בדוק את התקרה: נזקי מים בדירה במפלס עליון יכולים לעיתים להתבטא בתקרת הדירה. שימו לב לכתמים, התנפחות או טיפות מים.
ג. בדיקת עליות גג : אזורים אלו עלולים להיות מועדים לדליפות וחדירת מים. הקפד לבדוק אם יש סימנים של נזקי רטיבות או מים.

מוצרי חשמל ואינסטלציה

א. מכשירים דולפים: בדוק אם יש נזילות סביב מכשירים כמו מדיחי כלים, מכונות כביסה ,מקררים ותעלות מיזוג. נזילות אלו עלולות להיעלם מעיניו ולגרום לנזק משמעותי.
ב. בעיות אינסטלציה: טפטוף של ברזים, שירותים זורמים וצנרת פגומה . בדוק באופן קבוע את אביזרי האינסטלציה וטפל בכל בעיה בהקדם.

מקרים בתביעות בנזקי מים

בית המשפט אימץ את עמדת השמאי, שלמה שחר קבע כי יש לפצות את התובעים בסך של 188,000 ₪  בתיק בו, חברת הביטוח הציעה לתובעים פיצוי בסך 6,500 ₪ 

המבוטחים הבחינו בהתנפחות בקירות ביתם במהלך חודש מאי 2019, ופנו לחברת הביטוח שמבטחת את ביתם.

חברת הביטוח שלחה נציג מטעמה לבית – ולאחר בדיקה קצרה קבע כי מדובר בנזקי איטום. בהתאם – המשפחה ביצעה עבודות איטום – אולם הנזקים המשיכו להחמיר.

במהלך חודש יוני 2019 – התובעים המשיכו להתלונן – ולביתם הגיע שמאי מטעם חברת הביטוח – וקבע, שוב, כי מדובר בנזקי איטום בלבד –בנוסף, העריך שמאי חברת הביטוח את נזקי המשפחה בסך של 6,500 ₪ בלבד. הנזקים המשיכו להתרחב – והתובעים פנו למר שלמה שחר לצורך ליווי והתנהלות מול נציגי חברת הביטוח.

בחודש ינואר 2021 עם החמרת הנזקים הגיע שוב נציג מטעם חברת הביטוח וזאת לאחר התערבותו של השמאי שלמה שחר והפעם, לראשונה קבעה חברת הביטוח שאכן יש נזילה בבית. העבודה הייתה לא מקצועית ולמעשה התובעים נותרו ללא מים חמים בקומה בביתם לאור התיקון של חברת הביטוח.

בחודש פברואר 2021 התרחשה נזילה נוספת – והפעם התובעים קראו לשרברב פרטי מטעמם – לאחר שבחברת הביטוח מסרו להם כי "המקום צריך להתייבש".

בנוסף, בוצעה בדיקת איתור על ידי חברת א.ד. איתור נזילות בע"מ אשר מיפתה את מוקדי הדליפות שחברת הביטוח בחוסר מקצועיות לא פעלה לאתר ופספסה ובכך החמירה באופן בוטה את הנזקים בבית התובעים.

בהנחיית מר שלמה שחר בוצעה גם בדיקת תכולת רטיבות בבית אשר הראתה שיש רטיבות מתחת למרצפות בכל שטח הבית.

בנוסף, בוצע ביקור חוזר של שמאי חברת הביטוח בנוכחות מר שלמה שחר אולם שמאי חברת הביטוח לא שינה מעמדתו.

חברת הביטוח המשיכה לטעון שמדובר בנזקי איטום, ושנזקי הנזילות הם "מינוריים" ואף טענו שהתובעים מנסים "לשפץ" את ביתם על חשבון חברת הביטוח. ולמעשה – הותירו אותם ללא מענה.

נוכח הפערים העצומים – התובעים פנו למשרד עורכי הדין ליבוביץ – בבעלות עורכי הדין הילה ליבוביץ' לייזר וקובי ליבוביץ' והוגשה תביעה משפטית, אשר תיארה את השתלשלות האירועים ובצירוף דוח השמאי של מר שלמה שחר.

מונה מומחה מטעם בית המשפט  אשר קבע באופן חד משמעי  כי הוא מאמץ את קביעותיו של מאתר הנזילות אסי פייזק מחברת א.ד איתור נזילות  וכי ההיפך הוא הנכון – נזקי האיטום הם מינוריים ביותר  והנזקים בבית הינם כתוצאה מנזקי הנזילות שלא אותרו על ידי חברת הביטוח.

מומחה בית המשפט  אימץ את עמדת השמאי מר שלמה שחר  וקבע כי יש לבצע עבודות נרחבות בבית  אשר כוללות בין היתר הרמת הריצוף בכל שטח הבית, לרבות עבודות צבע וכן פירוק המטבח שניזוק, וכן החלפת דלתות וארונות. המומחה אף קבע כי במהלך עבודות השיקום יש לפצות את התובעים בגין דיור חליפי.

מומחה בית המשפט קבע כי יש לפצות את התובעים בסך של 188,000 ₪ בתיק בו, חברת הביטוח הציעה לתובעים פיצוי בסך 6,500 ₪ ודחתה את טענותיהם בדבר קיומם של נזילות.

לאחר ניהול מו"מ ודיון בבית המשפט  ובאמצעות משרד עוה"ד ליבוביץ'  שילמה חברת הביטוח פיצוי בהתאם לדוח מומחה בית המשפט בצירוף הוצאות משפט ושכרי טרחת מומחים ועו"ד.

הלכה למעשה – פעולותיו של השמאי מר שלמה שחר  במינוי מאתר נזילות מקצועי, ביצוע בדיקות מקיפות  ופניה להגשת תביעה משפטית  סיימו את הסבל של התובעים והביאו לכך שיקבלו את הפיצוי המגיע להם בגין שיקום ביתם ומכוח תנאי הפוליסה.

משפחה ירושלמית סבלה שנתיים (מתוך כתבה על האירוע )

כשדליפת המים התגלתה לפני יותר משנתיים בדירה ירושלמית, גלית ואמנון כהן הניחו שמדובר בבעיה זמנית. אך הזוג הירושלמי לא ידע כי הם עומדים בפתחו של סיוט מתיש מול חברת הביטוח. הסיפור התחיל באופן תמים - כתמי רטיבות קלים התגלו בתקרת חדר מקלחת השכנים. תוך זמן קצר הכתמים הפכו לנזילה ממשית שחלחלה מטה - אל דירת השכנים. השכנים החלו להתלונן על מים החודרים לביתם מלמעלה וגורמים לנזקים בחדרי השינה והרחצה ולמערכת החשמל.

"זה היה מביך כלפי השכנים שלנו, ואף מפחיד", מספרת גלית כהן, "לא ידענו מאיפה המים דולפים ונכנסתי לחרדה שלא יגרמו נזקים בלתי הפיכים". חברת הביטוח, שבה היו מבוטחים בני הזוג, הוזעקה. החל טיפול ארוך ומייגע שכלל ביקורים של שלל אנשי מקצוע לאיתור הנזילה העקשני. החודשים עברו בלי שמצאו הפתרון. לעומת זאת, הנזקים בדירה החריפו. נשלחו מספר בדיקות רטיבות. המשפחה נאלצה לחיות עם מכונת ייבוש רועשת שפעלה 24/7 במשך 9 חודשים ותכולת הדירה הועברה מחדר לחדר.

הרטיבות ועליה קפילרית חלחלו לכל הדירה. בינתיים קיבלו תלונות רבות מהשכנים בשל חדירת מים למערכת החשמל וגרמו נזק כבד לארונות, רהיטים, חדרי רחצה ועוד בכל הדירה וגם אצל השכנים.

אחרי כשנתיים, החליטו בני הזוג כהן להיעזר בשמאי ביטוח חיצוני ופנו לשלמה שחר, שמאי מומחה בתביעות מול חברות ביטוח. "הגעתי לדירה וראיתי מיד שמדובר במקרה קשה של טיפול לא נכון של חברת ביטוח", סיפר שחר. "אנשי המקצוע לא הצליחו לאתר את הנזילה ועסקו בטיפולים זמניים וייבושים. כאשר בכל התקופה נמשכו הדליפות והנזקים החמירו".

על סמך בדיקותיו, שלח שחר דרישה רשמית לחברת הביטוח שתפעל לאיתור הנזילה ותיקון ליקויי הטיפול מזה שנתיים. לבסוף, לאחר תזכורת ומכתב נוספים למחלקת התביעות, אישרה חברת הביטוח תביעת נזק ישירה למשפחת כהן, והוציאה תשלום בסך 120,000 ש"ח לכיסוי הנזקים.

נזקי מים - רטיבות בירושלים
נזקי מים - רטיבות בירושלים
נזקי מים - רטיבות בירושלים

רוצים להתייעץ עם שמאי? נשמח לעזור!

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

בטלפון

בוואטסאפ

משרד ש.שחר- שמאים מנוהל ע"י שלמה שחר, השמאי המנוסה ביותר בניהול תביעות מול חברות הביטוח בישראל, עם יותר מ 35 שנות ניסיון במחלקת תביעות בחברות הביטוח ועד לתפקיד השמאי הראשי  בכלל חברה לביטוח.

בפייסבוק

כל הזכויות שמורות לש. שחר שמאים - ארם 1 תל אביב