מאמרים | נזקי מים

נזילה או איטום לקוי?

כאשר מתגלית רטיבות בדירה, בין אם על קירות או תקרה, מבוטחים פונים לחברת הביטוח שלהם לקבל כיסוי עבור הנזק. אולם במקרים רבים השמאי של חברת הביטוח מגיע למסקנה שהרטיבות נובעת מבעיית איטום ולא מנזילת צנרת.

בעיות איטום אינן מכוסות בדרך כלל בפוליסת הביטוח הסטנדרטית של דירה. לעומת זאת, נזקי מים הנובעים מנזילת צנרת כן מכוסים. לכן, על ידי ייחוס הרטיבות לבעיית איטום חברות הביטוח חוסכות לעצמן תשלומי פיצויים גבוהים למבוטחים.

אך למעשה, ברוב המקרים בעיות איטום אינן הגורם לרטיבות נרחבת בדירה. רטיבות חמורה המתפשטת על פני קירות או תקרה, כמעט תמיד מעידה על נזילה. בעוד שבעיית איטום הייתה אמורה להתבטא בכתמים מקומיים וקטנים.

כך יוצא שהשמאים וחברות הביטוח מעדיפים לרשום בדוחותיהם הערכה של בעיית איטום גם כאשר בפועל הסימנים מצביעים על נזילה.

זהו מצב בעייתי שפוגע בציבור המבוטחים שנאלצים לשאת בעלויות תיקונים יקרות מבלי לקבל את מלוא הפיצוי המגיע להם מהביטוח.

כדי למנוע זאת, על מבוטחים לדרוש מהביטוח גם את חוות דעתו של שמאי פרטי מטעמם במקביל לדוח של שמאי הביטוח. שמאי חיצוני ובלתי תלוי יוכל לאשר או להפריך את מסקנות דוח הביטוח.

במידה ונתקלת במקרה בו חברת הביטוח מנסה לייחס נזק מים לאיטום, חשוב לעמוד על שלך ולדרוש התייחסות הוגנת. חברות הביטוח צריכות לקיים את חוזה הביטוח מול מבוטחים ולא לנסות להתחמק מחובתן בדרכים עקלקלות. פעולה משותפת של מבוטחים רבים יכולה לגרום לשינוי מגמה זו ולהביא ליותר הוגנות ושקיפות מצד חברות הביטוח בישראל.

רוצים להתייעץ עם שמאי? נשמח לעזור!

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

בטלפון

בוואטסאפ

משרד ש.שחר- שמאים מנוהל ע"י שלמה שחר, השמאי המנוסה ביותר בניהול תביעות מול חברות הביטוח בישראל, עם יותר מ 35 שנות ניסיון במחלקת תביעות בחברות הביטוח ועד לתפקיד השמאי הראשי  בכלל חברה לביטוח.

בפייסבוק

כל הזכויות שמורות לש. שחר שמאים - ארם 1 תל אביב